Buduj ekologicznie i zdrowo

Własny, wolnostojący dom to marzenie wielu osób. Zarówno tych bez własnych lokali, jaki i już posiadających mieszkania. To co jednak spędza sen z powiek przyszłym lub obecnym właścicielom budynków, to koszty ogrzewania. Nieważne jaki system zastosujemy, płacić będziemy w każdym przypadku. Jest jednak na to sposób.
A jest nim budownictwo pasywne. Domy wykonane w tej technologii ogrzewanie są przede wszystkim przez słońce. Nie dokonuje się tu jednak konwersja promieni słonecznych na energię elektryczną, wykorzystywane jest same ciepło. Dzieje się tak poprzez odpowiednią konstrukcję budynku i przyjęcie konkretnych rozwiązań architektonicznych. Nie trzeba chyba nikogo przekonywać o pozytywach takiego rozwiązania.
Energia elektryczna jest wykorzystywana tylko i wyłącznie do zasilania podstawowych urządzeń, oświetlania czy ogrzewania wody. Ponadto stosuje się sprzęty energooszczędne, a także alternatywne źródła wytwarzające prąd. Zewnętrzne dostawy ograniczane są do minimum. Ciepło generuje zaś wyłącznie słońce i domownicy. Koszty ogrzewania więc praktycznie nie istnieją, a rachunki za elektryczność są znacznie zminimalizowane. Nie trzeba chyba wyjaśniać, jak zbawienny wpływ ma to na comiesięczne rachunki.
Dodatkowo mamy świadomość, że przyczyniamy się do ratowania naszej planety i to w znacznym stopniu. Nasz dom bowiem nie produkuje praktycznie żadnych szkodliwych dymów. Budynek taki musi posiadać też odpowiedni system wentylacji. Jakość powietrza jest więc o wiele lepsza, co przekłada się na zdrowie domowników.
A są to zaledwie podstawowe zalety, jakimi budownictwo pasywne się charakteryzuje.