Jak budować, aby oszczędzać energię?

Budując nowy dom często staramy się ograniczyć koszty. Przed wyborem konkretnego projektu powinniśmy jednak zwracać uwagę nie tylko na koszty budowy, ale też na to, jakie będą koszty eksploatacji. Dom budujemy zwykle na kilkadziesiąt lat, dlatego więcej możemy oszczędzić wprowadzając rozwiązania zmniejszające m.in. opłaty za ogrzewanie. Z tego powodu powinno nas zainteresować budownictwo energooszczędne.

Technologie wchodzące w zakres takiego budownictwa pozwalają zmniejszyć energochłonność budynku, jednocześnie nie powodując straty na komforcie cieplnym w pomieszczeniach. Dzięki ich zastosowaniu w znacznie mniejszym stopniu odczujemy podwyższy surowców wykorzystywanych do ogrzania domu.

Łazienka, jako pomieszczenie potrzebujące sporo ciepła, ale tylko w krótkich okresach, powinna być umieszczona możliwie najbardziej w środkowej części budynku, otoczona innymi pomieszczeniami.

Budownictwo energooszczędne osiągnie najlepsze efekty, kiedy odpowiednie rozplanowanie pomieszczeń będzie wspomagane automatycznym sterowaniem instalacjami. Możliwości jest tutaj wiele, a praktycznie cały czas pojawiają się nowe. Do podstawowej rzeczy możemy zaliczyć sterowanie ogrzewaniem. Na podstawie naszych ustawień program automatycznie dopasowuje temperaturę w zależności od rodzaju pomieszczenia oraz pory dnia. Możemy go tak ustawić, aby pokoje były dogrzewane tuż przed naszą pobudką. Po wyjściu do pracy lub szkoły temperatura może zostać obniżona, by ponownie wzrosnąć w momencie, gdy wracamy do domu. Dzięki takiemu rozwiązaniu zaoszczędzimy czas potrzebny na samodzielne kontrolowanie temperatury na grzejnikach i pieniądze – pomieszczenia nie będą niepotrzebnie ogrzewane w momencie, gdy nikt w nich nie będzie przebywał.