Życie jest pełne nieprzewidzianych zdarzeń. Niestety często mają one negatywne skutki. Dotyczy to również w kwestii spłaty kredytów. Do niedawna banki hojną ręką przyznawały kredyty gotówkowe, nie specjalnie bacząc na zdolność kredytową kredytobiorcy. Jeśli sami nie oceniliśmy rzetelnie swojej zdolności, to mogły teraz pojawić się problemy ze spłatą zaciągniętego kredytu. Inną przyczyną problemów w spłacie kredytu mogła być zmiana kursów walutowych. W szczególności dotyczy to osób, które zaciągnęły kredyt konsolidacyjny, hipoteczny lub samochodowy we frankach, euro ewentualnie dolarach. Czy jest jakieś skuteczne wyjście z tej trudnej sytuacji?

Pomysłów na rozwiązanie tych problemów jest kilka. Przede wszystkim należy udać się do banku i spróbować wspólnie znaleźć rozwiązanie satysfakcjonujące obydwie strony. W zależności od rodzaju problemów i zaciągniętego kredytu mogą być różne drogi wyjścia z zaistniałej sytuacji. Wśród dostępnych rozwiązań należy wymienić możliwość zawieszenia spłaty kredytu na jakiś czas. Przez ten okres spłaty kredytu mogą być zawieszone całkowicie lub następuje spłata tylko części raty kredytu (przeważnie spłaca się wówczas odsetki, a rata kapitałowa jest zawieszona). Jeśli problemy ze spłatą kredytu są przejściowe to takie rozwiązanie może być skutecznym wyjściem z problemów. Jeśli natomiast problemy finansowe nie są tymczasowe to warto rozważyć wydłużenie spłaty kredytu na dłuższy okres. Jeśli spłacamy kredyt gotówkowy to można go zamienić na kredyt konsolidacyjny. Wówczas kredyt będzie niżej oprocentowany, a i okres spłaty też można znacząco wydłużyć. W efekcie znacząco powinna spaść comiesięczna rata kredytu.

Innym wyjściem może być zaciągnięcie innego kredytu w celu spłaty posiadanego już kredytu. Co nam da zaciągnięcie kolejnego kredytu? Korzyści mogą być dwie. Jedną z nich jest może być niższe oprocentowanie nowego kredytu, a co za tym idzie niższa rata. Drugą jest zaciągnięcie kredytu na dłuższy czas co da ten sam efekt, czyli niższe raty. Ten rodzaj kredytów nazywany jest konsolidacyjnym. Zaciągając taki kredyt możemy łącznie spłacać inne zobowiązania. Niższe oprocentowanie to nie jedyna zaleta konsolidacji. Kredyt konsolidacyjny to także możliwość wyboru terminu płacenia raty. Część banków oferuje także dodatkowe środki na dowolny cel.